KRISTIANSTADS    FILMSTUDIO       VISAR

I huvudet på John Malkovich

Being John Malkovich

Om regissören

Spike Jonze föddes som Adam Spiegel i Maryland 1969. Även om detta är hans debutfilm så har han gjort kraftiga avtryck i mediavärlden tidigare. Ett antal videos med Fat Boy Slim (Praise You), Daft Punk (Da Funk), Weezer (Buddy Holly) och framför allt Beastie Boys (Sabotage) har tydliggjort hans enorma idérikedom och bildkänsla.

Om filmen

Fullsmockad med idéer centrerade runt tanken om att i åtminstone femton minuter få vara någon annan, även om detta sedan leder till ett motorvägsdike ledande mot New Jersey….
Craig Schwartz, spelad av John Cusack, är dockteaterregissör till yrket. Han hittar vägen till John Malkovichs hjärna bakom ett skåp på våning 71/2 när han svarar på en annons. Snart byggs det på amerikanskt manér upp en smärre industri runt denna upplevelse och kön växer snabbt. Till och med John Malkovich träder in i sin egen hjärna i en säregen scen.



Produktionsuppgifter

Produktionsland:
USA 1999
Regi: Spike Jonze
Manus: Charlie Kaufman
Skådespelare: John Cusack, Cameron Diaz,
John Malkovich m fl

"What an endlessly inventive movie this is"

Roger Ebert i Chicago Sun Times