KRISTIANSTADS    FILMSTUDIO       VISAR

Serverat

La Cena

Om regissören
Ettore Scola, född i Trevico 1933, räknas utan tvekan till de stora  italienska mästarna som de Sica, Rossellini, Fellini och bröderna Taviani, för att nämna några. Som så många andra regissörer hoppade han inte omedelbart in  i en filmkarriär utan började studera juridik. 1954 lämnade han dock juridiken bakom sig och ägnade de kommande tio åren åt att skriva filmmanus. Sin regidebut gjorde han med filmen Om ni tillåter så låt oss tala om kvinnor med Marcello Mastroianni i en av huvudrollerna. Sin internationella ryktbarhet  grundlade han med filmen Vi som älskade varann så mycket från 1974 och det definitiva genombrottet kom med En alldeles särskild dag 1977 med Sofia Loren och ovan nämnde Mastroianni i huvudrollerna. Att han även är en skicklig historie- och kostymfilmsregissör visade han med Natten i Varennes från 1981. Det historiska återkommer i den fantastiska I afton dans från 1983. Här skildras Frankrikes och Italiens historia från 1900 till ca 1950 utan att ett ord yttras: handlingen utspelas på ett litet danshak och via musik, dansstilar och klädstilar följer man med i tidens gång. Hans senaste film är från i år och har ännu ingen svensk titel. Den heter Concorrenza sleale och skildrar det fascistiska Italiens behandling av judar, ett ämne som Roberto Benigni tog upp i sin film Livet är underbart.

Om filmen
Filmen tilldrar sig i en restaurang i Rom. Vi får  bekanta oss med gästerna och ta del av deras vardag, deras historier och deras öden. Vi får också en inblick i köksregionerna, där matlagning blandas med kockens utgjutelser över personalens brist på politiskt engagemang. På en sådan relativt liten handlingsyta  blir dialogen ytterst viktig, både det talade ordet och kroppsspråket. I denna restaurang serveras således allsköns mänskliga dramer. Smaklig måltid!

Filmografi i urval:
Vi som älskade varann så mycket 1974
Fula skitiga och elaka, 1976
En alldeles särskild dag, 1977
Terrassen, 1981
Natten i Varennes, 1982
I afton dans, 1983
Familjen, 1987
Splendor. 1988
Hur mycket är tiden, 1989
Mario, Maria och Mario, 1993
Serverat, 1998

Produktionsuppgifter:
Prod.land: Italien/Frankrike
Manus: Ettore Scola
Skådespelare: Fanny Ardant, Vittorio Gassman, Giancarlo Giannini, Nello Mascia, Marie Gillain m fl

Källor: Sydsvenskan, Svenska Dagbladet, Leonard Maltins Movie and Video Guide Filmens Historia del 3 (Waldekrantz) samt IMDB