visar
                  Mot väggen    /    Gegen die Wand

Om regissören

1965 emigrerar Mustafa Enver Akin till Tyskland från Turkiet och får arbete i en mattrengöringsfirma. Tre år senare kommer hans fru. Fatih föds 1973 i Hamburg. Han gör sina första  skådespelarerfarenheter i skolan. Redan som 16-åring vet han att han vill syssla med skådespeleri och regi. Han blir medlem i en liten Off-teatergrupp ( vid sidan om den officiella teaterscenen) vid Thalia Theater i Hamburg. I skolan författar hans också noveller, diverse manus och gör sina första filmatiseringar med en Super 8-kamera.
1993 börjar han hjälpa till såväl framför som bakom kulisserna hos Wüste Filmproduktion i Hamburg för att så småningom ägna sig mer och  mer åt författande och skådespeleri. 1994 börjar han studera visuell kommunikation vid Hamburger Hochschule für bildende Künste och denna utbildning avslutar han år 2000. 1998 gör han sin debut som långfilmsregissör med filmen
Kurz und schmerzlos. Den upmärksammas även internationellt och får flera utmärkelser. Bland dessa kan nämnas Adolf Grimme Award och Bronsleoparden i Locarno. Akin arbetar ofta med internationella filmteam och på många olika platser i Europa men han
engagerar även medlemmar ur familjen i sina filmer. Hans tysk-mexikanska hustru, såväl som den äldre brodern Cem figurerar ofta i diverse biroller. Akin skildrar  ofta kulturkrockar- och sammansmältningar, för att leva i två eller flera världar betyder inte alltid utanförskap och frustration utan även lyckan att ha två identiteter och förmågan att röra sig i bägge. Därför har Akin på senare tid själv ofta återvänt till Turkiet för att lära känna landet bättre, för att förstå sitt ursprung och kulturella rötter.
Mot väggen erhöll Guldbjörnen vid filmfestivalen i Berlin 2004 samt i Barcelona  i december 2004 det Europeiska Filmpriset.
Om filmen

Detta är inte en film om kulturell sammansmältning dock, utan snarare om konflikter och i synnerhet om konflikter inom familjen. Två personer med i princip samma bakgrund, den turkiska,. möts på ett sjukhus. De har båda försökt begå självmord, det förenar dem. Kvinnan är hälften så gammal som mannen och, just för att hon är kvinna, lever  ständigt kontrollerad av fadern  och brodern. Det "fria" tyska livet hägrar och för att komma i åtnjutande av det har hon en plan som mannen accepterar. Det är två ganska vilsna och olyckliga själar som försöker komma tillrätta med sina liv och med föreställningen om hur ett liv bör levas.

(
Källor: de.wikipedia.org.,svd.se, moviebox.se,german-cinema.de)

Filmografi:
Sensin--Du bist es! 1995 (kortfilm)
Getürkt 1996 (kortfilm)
Kurz und schmerzlos 1998
Im juli 2000
Solino 2002
Mot väggen 2004
Kebab connection 2005


Produktionsuppgifter:
Prod land: Tyskland 2003
Regi: Fatih Akin
Skådespelare: Birol Ünel, Sibel Kekilli, Catrin Striebeck, Zarah McKenzie, Cem Akin m fl